OK
اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان

غیرعمانی ها می توانند واحدهایی را در ساختمانهای چند طبقه خریداری کنند

غیرعمانی ها می توانند واحدهایی را در ساختمانهای چند طبقه خریداری کنند

به گزارش روابط عمومی اتاق مشترک ایران و عمان, وزارت مسکن و شهرسازی عمان روز یکشنبه تصمیم بزرگی را اعلام کرد که موجب تقویت بخش املاک و مستغلات در سلطنت عمان می شود.
طبق تصمیم ، شماره 357/2020 صادر شده توسط دکتر خلفان بن سعید الشعیلی ، وزیر مسکن و شهرسازی ، غیر عمانی ها می توانند واحدهایی را در ساختمانهای تجاری و مسکونی چند طبقه تحت سیستم حق انتفاع خریداری کنند.
این وزارتخانه اعلام کرد: "تصمیم روز یکشنبه بخشی از اقدامات برای تحریک سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات برای دستیابی به نرخ رشد موردنظر است که عملکرد فعالیت های مرتبط را افزایش می دهد و به توسعه پایدار دست می یابد."

وی گفت که استان مسقط برای اجرای مرحله اول مشخص شده است و پیش از گسترش این سیاست به سایر مناطق ، موصوع به طور دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
در مرحله اول ، این تصمیم برای مکانهای خاصی در مسقط ، از جمله بوشر ، العامرات و ااسیب قابل اجرا است و شامل: Bausher (1-3), Al Khuwair (2), Ghala Heights (1-2), Wattayah (1-2), and Misfah (2), Amerat, Hashiya (1), Mahajj (Area 1), Madinat al Nahdah (2-5), Seeb (South Mawelah 5), Al Khoud (2) and Mabelah South (7)

درصد واحدهای فروخته شده به مهاجران نباید بیش از 40 درصد کل واحدهای یک ساختمان تجاری یا مسکونی چند طبقه و بیش از 20 درصد یک ملیت خاص اختصاص یافته باشد.
سن خریدار نباید کمتر از 23 سال باشد و در زمان درخواست بیش از دو سال در عمان ساکن باشد. فرد غیرعمانی یا بستگان درجه یک او فقط می تواند یک واحد را داشته باشد.
مالک می تواند از امکانات مشاعات در ساختمان بهره مند شود.
مالک مجاز است تنها پس از چهار سال از تاریخ خرید واحد را بفروشد ، در حالی که در صورت فوت اموال می تواند به وارث قانونی منتقل شود.
خریدار  می تواند از تسهیلات نامین مالی نیز استفاده کند. 
ساختمان مسکونی یا تجاری باید حداقل چهار طبقه یا بالاتر باشد, هر واحد حداقل ۲ خوابه بوده و امکاناتی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه نیز داشته باشد.
سن ساختمان نباید از تاریخ اتمام کار چهار سال کمتر باشد و فقط پروژه های تکمیل شده و آماده بهره برداری را می توان برای فروش گذاشت.
هر دو فروشنده و خریدار سه درصد ، هر یک از ارزش کل واحد را به عنوان هزینه ثبت پرداخت می کنند.
قرارداد حق انتفاع 50 سال معتبر است که می تواند تمدید شود ، اما نباید بیش از 99 سال باشد.


1399/07/28

Bookmark and Share   شماره خبر :2270 تعداد بازدید :119

درج نظرات اخبار

نویسنده *  
نظر *  
کد ویژه
کد امنیتی
Captcha reload